Ebedi Gençlik Yolunda...
Basında Biz
Simav Unutulmasın
Genç Gönüllüler yollarda idi Türkiye`nin hareketli gündeminin içinde unutulmaya yüz tutan Simavlı kardeşlerimizi Genç Gönüllüler gündemine aldı.
 

19 Haziran Pazar günü Üsküdar Belediyesinin tahsis ettiği araçla, Genç Gönüllüler ekibi saat 9’da Üsküdar’dan Kütahya’ya yola koyuldu. Genç Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Lütfi Arslan’ın empati seferi diye adlandırdığı yolculuğun ilk durağı Kütahya idi.

O yurt artık sessiz!erkam ö_renci yurdu.JPG

Kütahya’da çay molasından sonra otobüse ilâveten yolcu alınıp, yaklaşık 25 kişilik bir ekiple,  Genç Gönüllüler olarak Simav’a geçtik.  Simav’da ilk uğrağımız, 19 Mayıs günü saat gece 11 sularında depremde orta dereceli hasar gören ve hemen akabinde öğrencilerini tahliye eden Erkam Öğrenci Yurdu oldu. Bir zamanlar öğrencileriyle cıvıl cıvıl olan yurt yerinde, şimdi sessizlik hâkimiyet sürüyor. İç ve dış duvarlarının ciddi çatlaklar aldığı görülürken, depremin vurmasıyla bazı oda duvarlarının 10-15 cm. kaymış olması da dikkatimizi çekti.

Öte yandan ilçede bazı cami minareleri yıkılmış ve birçok cami ibadete kapatılmış durumda. Simav halkını deprem psikolojisi ciddi manada menfi etkilemiş ve halk her geceyi deprem korkusuyla atlatır hâle gelmiş. Bu sebepten en sağlam yapıların sahipleri bile evinde gecelemeye cesaret edemiyor. Kızılay’ın kurduğu 10.000 kişilik çadır kentin dışında ilçe içinde, boş olan her arâzinin üstü de çadırlarla dolu.

simavKumanyalar dağıtıldı

Yangın riskine karşın çadırlara elektrik götürülmüyor. Bol yağmurlu ve gecesi soğuk havalar, çadır halkını son derece olumsuz etkiliyor. En az maddî zorluklar kadar, psikolojik tahribâta da uğrayan depremzedelere, Lütfi Arslan’ın tâbiriyle empatide bulunmak ve ‘yanınızdayız’ mesajını vermek üzere ziyaret gerçekleştirilirken ayrıca Aziz Mahmud Hüdayi vakfı kanalıyla toplanan çok sayıda kumanya da sahiplerine ulaştırıldı. Kumanyaları alan yoksul halkın mutluluğu, en az ellerine çikolata-bisküvi verilen binlerce çocuğunki kadar görülmeye değerdi.

Simavı unutmayalım kardeşler!

Seçim gündeminin unutturduğu bu önemli hâdise, her hâliyle ilgi bekliyor. Dua bekliyor, yardım bekliyor, destek bekliyor... Mümkünse, ziyâret bekliyor.

Bu önemli ziyaretin gerçekleşmesine vesîle olan Genç Gönüllüler Türkiye Koordinatörü Hasan Yavuz Uğurlu’ya biz teşekkür edecekken, kendisi tüm katılımcılara, kumanya yardımında bulunanlara ve maddî manevî desteğini esirgemeyen herkese ısrarla şükranlarını bildirmemizi istedi.

 

Mehmet Bahadıroğlu haber verdi / Dünya Bizim

 
Adynyz Soyadynyz :
E-Postanyz :
Yorumunuz :
   

Yorumlar

Bu yazyya daha önce yorum yapan olmady. Ylk yorum yapan siz olun...

 
   
Simav Unutulmasın
Genç Gönüllüler yollarda idi Türkiye`nin hareketli gündeminin içinde unutulmaya yüz tutan Simavlı kardeşlerimizi Genç Gönüllüler gündemine aldı.
Gönüllü Rehberler Aranıyor!
Bölüm Rehberliği Projesinde Gönüllü Rehberler Aranıyor!
 
 
   
   
 
 
 
Genç Gönüllüyüz Biz
Genç Twit
Genç Facebook
 
 
 
Genç Gönüllüler