Ebedi Gençlik Yolunda...
Makaleler 05.09.2014 11:20
Gönüllü Buluşmaların Farkı Var!
buluşmalarda yetiştik öğrendik. öğrettik.
 

Hasan Yavuz Uğurlu

Genç Gönüllüler olarak bizi biz yapan, diğer hareketlerden bizi ayıran en önemli vasıflarımızdan biri de hiç şüphesiz Türkiye genelindeki buluşmalarımızdır.  Peki bu buluşmaları diğerlerinden farklı kılan kendine has özellikler nelerdir? Şimdi biraz bunlardan bahsedelim.


Genç Gönüllüler olarak bu zamana kadar Türkiye’nin değişik illerinde 24 genel buluşma gerçekleştirdik. Bu buluşmalar Genç Gönüllüler için adeta bir okul vazifesi gördü, birçok arkadaşımız bu buluşmalarda yetişti, öğrendi, öğretti. Bizler  buluşmalarda öncelikle samimiyet, kardeşlik ne demek onu öğrendik. Aynı gün içinde tanıştığınız bir insan ile akşama kafa kafaya verip “ümmetin kaderinde biz ne yapabiliriz, vatanın kaderinde nasıl bir rol oynayabiliriz?” sorularını sorduk. Bunu  samimi bir ortam içerisinde gerçekleştirmek bizim buluşmalarımızın belirgin özelliklerinden ilkidir.

Diğeri ise, buluşmalarımıza katılan arkadaşlarımızın gerçekleştirdiği sunumlardır. Bu sunumlarda vazife verdiğimiz her arkadaşımız, vazife  şuurunun bilinciyle hazırlık yapıyor ve bizi ilgilendiren konularda örnek bir performans ortaya koyuyor. Bu sayede hem bizi bilgilendiriyor hem de kendisi medeni cesaretini geliştirerek topluluk önünde konuşma kabiliyeti kazanmaktadır.

Peki bu buluşmalara sonradan katılan birisi uyum sorunu yaşar mı? Bunun için bir oryantasyon eğitimiz oluyor mu? Bu sorulara cevap mahiyetinde şunları söyleyebiliriz: Her kim olursa olsun, buluşmaya katılan kişi bizden bir “renk” taşıyor diye  inanıyoruz. Bizde de ondan bir renk. Bu yüzden ilk defa gelen birisi asla kolay kolay uyum sorunu yaşamaz, oryantasyon konusunun sırrı ise buluşmaların içerisinde gizlidir. Öyle ki buluşmalara katılan arkadaşlarımız arasında adeta bir hâl  transferi gerçekleşir. Yani buluşmaya katılan arkadaşımız o atmosferi ruhunda hissediyor, içinde bir şeylerin uyandığını fark ediyor ve artık diğer arkadaşları ile konuşmadan anlaşmaya başlıyor.

Şimdi gelelim bizim buluşmalarımızı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği açıklamaya: Özellikle Türkiye genelindeki buluşmalarımızın olmazsa olmazı, bizi asıl yetiştiren, ruhumuza ve özümüze döndüren “göklerden beslenme” saatlerimiz ve  manevi büyüklerimiz ile buluşmalarımız, hasbihallerimizdir. Göklerden beslenme; Genç Gönüllüler buluşmalarının olmazsa olmaz gece programıdır. Gecenin nimetlerinden istifade etmek isteyenlerin ruhlarını olgunlaştırdıkları, kimsenin kimseyle  konuşmadığı, herkesin bir köşede kendi iç alemiyle meşgul olduğu unutulmaz anlardır. Diğer yandan, Türkiye genelinde gittiğimiz her yerde o beldenin manevi büyükleri ile buluşmak, dua almak, bize yürüdüğümüz yolda güç veriyor, Ebedi Gençlik  yolunda motive ediyor.

Bunlar buluşmalarımızdan tadımlık özet oldu. “Anlattıklarımızı ben de yaşamak istiyorum” diyen herkesi bekliyoruz!

iletisim@gencgonulluler.com / www.gencgonulluler.com
 
 
 
 
Adynyz Soyadynyz :
E-Postanyz :
Yorumunuz :
   

Yorumlar

Bu yazyya daha önce yorum yapan olmady. Ylk yorum yapan siz olun...

 
   
Genç Gönüllüler durmuyor!
Genç Gönüller nerde buluşuyor? Sami Yaylalı ne yapacak, kayıplara mı karışacak?!
Gönüllü Rehberler Aranıyor!
Bölüm Rehberliği Projesinde Gönüllü Rehberler Aranıyor!
 
 
   
   
 
 
 
Genç Gönüllüyüz Biz
Genç Twit
Genç Facebook
 
 
 
Genç Gönüllüler